słowa kluczowe: Usa, demokracja, system, wybory.
Świat2020.11.06 21:39 21:41

USA. WYBORY PREZYDENTA. JAK TO DZIAŁA ?

 
 
Dla tych którzy chcą zrozumieć jak to działa w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.
 

 Dla zainteresowanych, jak to dziala w realu.

 

Wybory prezydenta w USA. 

Dla tych którzy chcą zrozumieć jak to działa w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej.

System wyborczy w Ameryce - jak to działa?  W porównaniu z Polską !

Amerykański system wyborczy wydaje się być skomplikowany. Po przeczytaniu tego zostaniesz w pełni poinformowany i dokładnie wiesz, dlaczego do wyścigu do Białego Domu zostało tylko dwóch kandydatów na prezydenta.

W rzeczywistości kandydatów jest więcej, ale szanse na tytuł są tak małe, że polityczna Ameryka „dla wygody” po prostu szybko „zapomina” o pozostałych. 

W Stanach Zjednoczonych, wybory odbywają się co cztery lata. Jednak amerykański system wyborczy według amerykańskiego systemu jest więc znacznie bardziej skomplikowany. 

  Rejestracja 1.

Wszystko zaczyna się od zarejestrowania się jako wyborca; Amerykanie muszą się zarejestrować, aby móc dokonać wyboru. Mogą zarejestrować się jako demokrata, republikanin lub niezależny wyborca.

  Rejestracja 2.

Jeśli zarejestrujesz się jako Republikanin lub Demokrata, możesz uczestniczyć w zamkniętych prawyborach własnej partii. Niektóre prawybory są otwarte dla wszystkich wyborców, w tym niezależnych.

Prawybory.

Następnie w styczniu roku wyborczego rozpoczyna się sezon prawyborów. Amerykanie będą wtedy musieli wybrać dwóch kandydatów, którzy wezmą udział w prawdziwych wyborach w listopadzie.

Prawybory i kluby.

Ale najpierw trzeba zdecydować, kto będzie kandydatem dla demokratów. Tak dzieje się w prawyborach. Prawybory mogą odbywać się na dwa sposoby, poprzez Organizację Podstawową lub Klub. Ludzie po prostu idą do urn i głosują na wybranego przez siebie kandydata. Klub działa zupełnie inaczej. W Klubie ludzie przychodzą na określone miejsce spotkań (poczta, dom kultury, szkoła itp.), Tam pokazują swoje preferencje co do kandydata, podnosząc rękę lub stojąc w określonym kącie. W niektórych stanach ten z największą liczbą głosów z tego stanu otrzymuje wszystkich delegatów, a czasami każdy kandydat otrzymuje część delegatów.

Konwencje partyjne.

Dlatego ludzie wybierają delegatów w pierwszym okresie. To rodzaj wybranych przedstawicieli populacji. Ludzie wybierają delegata, który będzie głosował na jednego z kandydatów, delegaci będą następnie musieli głosować na tego kandydata później na zjazdach partii.

Kandydat musi zatem zebrać jak najwięcej delegatów w wyborach podstawowych, aby zostać wybranym na ostatecznego kandydata na prezydenta. Kandydat mając większość 2161 deputowanych, ma zapewnioną kandydaturę na prezydenta. Zjazdy partyjne odbywają się w lipcu i sierpniu.

Kampanie.

Po wytypowaniu z wielu i ogłoszeniu dwóch kandydatów na prezydenta rozpoczynają się prawdziwe kampanie. Na te kampanie wydaje się ogromne pieniądze. To czasami wynosi setki milionów dolarów ! Hillary Clinton i Donald Trump wydali na kampanię w 2016 roku ponad 400 milionów dolarów! Dla porównania: w zachodnio-euroejskich państwach największe partie wydają na kampanię wyborczą około 1 mln euro. Kandydaci na prezydenta często wybierają również piosenkę wyborczą, która im odpowiada. Nie wszyscy artyści są z tego zadowoleni.

Elektory / bardzo ważna jest ilość elektorów.

W systemie wyborczym w Ameryce, a więc w wyborach na prezydenta chodzi o elektorów, w rzeczywistości działa to tak samo, jak delegaci. Dotyczy tylko wszystkich stanów „zwycięzca bierze wszystko”. Kandydat, który uzyska więcej niż 50% głosów w stanie, otrzymuje wszystkich wyborców. Łącznie można rozdzielić 538 elektorów.

Wybory wygrywa ten z największą liczbą elektorów. Natomiast te najmniejsze stany mają trzy głosy wyborcze, większe stany, takie jak Kalifornia i Nowy Jork, mają więcej głosów wyborczych. Na przykład Kalifornia ma 55 głosów wyborczych jako największy stan. Ten amerykański system polityczny brzmi prosto, prawda ? :))) 

W listopadzie każdy w Stanach Zjednoczonych może pójść do urn i oddać swój głos. Walka skupi się głównie na dużych stanach. I na tych stanach, w których zarówno Demokraci, jak i Republikanie mogą wygrać. Nie ma oczywiście sensu prowadzić kosztowną kampanie jako demokrata w stanie w którym większość głosów jest wiadomo że stanowią republikanie. 

 Po każdym spisie ludności, który odbywa się co dziesięć lat w Stanach Zjednoczonych Ameryki, dostosowywana jest liczba delegatów na każdy amerykański stan, a tym samym liczba elektorów w każdym stanie.

Kolegium Elektorów.

Po wyborach elektorzy tworzą kolegium elektorów. Ostatecznie to oni wybiorą prezydenta.

Bardzo ważne !!! 

Uderzającym szczegółem jest to, że w 25 stanach wyborcy są zobowiązani do głosowania na zwycięzcę swojego stanu, ale nie dotyczy to pozostałych 25 stanów. Jeśli sobie tego życzą, elektorzy mogą głosować na drugiego kandydata. W ten sposób nadal mogą zmienić wynik wyborów. Zdarzyło się to osiem razy w historii Stanów Zjednoczonych, ale nie zdarzyło się to od dawna. Dlatego jest mało prawdopodobne, aby to się teraz powtórzyło, chociaż przy obecnej polaryzacji społeczeństwa żadnej pewności nie ma. 

System wyborczy w Stanach Zjednoczonych.

Kto wygra nadchodzące wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych ?

Można by pomyśleć, że ten, który otrzyma najwięcej głosów.

Nic nie jest niestety w tym "demokratyczym" systemie do końca wiadome.

 

Cóż, to jest tylko w małym zakresie próba wyjaśnienia, sami widzimy, że to nie działa w Stanach Zjednoczonych w ten sposób tak jak my jesteśmy przyzwyczajeni do działających systemòw w krajach Europy czy nawet Azji lub Afryki. 

 

 

 

63 odsłony  (brak ocen)
zaloguj się lub załóż konto by oceniać i komentować   

© niepodległy.pl 2019-2021   Subskrypcja bloga: Atom   RSS  ↑ do góry ↑